POŠKODENIA PO POVODNÍ A VYTOPENÍ NA DREVENÝCH PODLAHÁCH
Vyzerá to, že ste tu, pretože je tu povodňová sezóna alebo vás vytopilo. Je tragické, že veľa ľudí prišlo o domov a boli vysídlení. Ak ste jedným z tých šťastlivcov, ktorí stále stoja v dome, pravdepodobne máte veľa škôd.Vaše podlahy z dreva sú len jednou z mnohých vecí, ktoré pravdepodobne musíte opraviť - sú však dôležité.
Ak máte drevené podlahy na hlavnej úrovni vášho domu, bude viac ako pravdepodobné, že budú musieť byť úplne vymenené. Podlahy z tvrdého dreva s extrémnym poškodením vodou sa zvyčajne nedajú zachrániť.
Znamená to vytrhnutie vašich podlah ponorených do vody a inštaláciu úplne novej podlahy. Ak však máte drevené podlahy v druhom poschodí svojho domu, určite ich máte možnosť opraviť. Aj keď majú povodňové škody, pravdepodobne ich budete môcť obnoviť.
Ako vysušiť mokré podlahové dosky
Krok 1. Z miestnosti vytiahnite všetko obsahujúce vodu a je spojené s drevenými podlahami. Patria sem mokré koberce, koberčeky na plochu, vankúše na sedenie atď
Krok 2. Odstránte toľko stojacej vody, koľko len môžete. Použite mop alebo uteráky. Akonáhle budete mať pocit, že z drevených podláh už nemôžete dostať viac vody, je dobré použiť vysávač na mokré vysávanie.
Krok 3. Vysávač na mokré vysávanie. Aj keď si myslíte, že je všetka voda preč, absorbuje sa do drevených podlahových dosiek. Vysávače na mokré vysávanie sú ľahko k dispozícii na prenájom v miestnom obchode so spotrebným tovarom. (Môžete si tiež kúpiť jeden, ale odporúčam kúpiť si iba ak ste v záplavovej zóne. V opačnom prípade ho nebudete nikdy používať.) Vysávač na mokré vysávanie prestaňte používať, až keď do vysávača nevstúpi žiadna voda. Pokračujte v čítaní krokov 4-8.
Krok 4. Len preto, že neviete, aká voda sa dostala na podlahu, je dobré ju dezinfikovať. (Ak vás vytopilo umývadlo, dezinfekcia nie je potrebná.) Na dezinfekciu vašich drevených podláh použite PH neutrálny čistič.
Krok 5. Používajte odvlhčovač vzduchu a ventilátory v celej miestnosti. Zapnite ich na najvyššie nastavenie, aby boli efektívne. Ak ide o priestor pod podlahou, umiestnite do neho ventilátory otočené smerom k mokrej drevenej podlahe. Ak je vzduch vonku vôbec suchý, môžete otvoriť okno. Ak je tam dážď alebo vlhkosť, odporúča sa neotvárať okno.
Krok 6. Skontrolujte prítomnosť plesní. Prečítajte si náš článok Pleseň na drevených podlahách: Bezpečnosť a príprava na odstránenie, aby ste sa dozvedeli viac.
Krok 7. Pri drahých podlahách ešte použite bielu sáčkovú ryžu na podlahu. Biela ryža je veľmi nasiakavá. To je dôvod, prečo je to zvyčajne v solničkách, aby sa zabránilo zhlukovaniu soli. Instantná ryža je absorpčnejšia ako ryža s dlhými zrnami. Budete potrebovať veľa ryže. Malo by to byť silné. Mali by ste použiť rovnomernú hrúbku asi 2cm instantnej ryže po podlahe a zakryť pomocou veľkej plastovej fólie, aby ste vytvorili bariéru proti vlhkosti. Voda v podlahách bude nasávaná a absorbovaná do bielej ryži. Nechajte ho tam 2 dni, pozametajte a zlikvidujte.
Krok 8. Vykonajte test vlhkosti. Merač vlhkosti môžete získať z miestneho obchodného domu. Možno budete chcieť skúšať niekoľko dní, aby ste sa uistili, že sa nevylučuje vlhkosť. Pravdepodobne budete mať na drevených podlahách trochu vlhkosti, takže sa nemusíte stresovať.
Najdite článok ako postupovať pre nárok na poistné plnenie za škodu na nehnuteľnosti. V prípade potreby je potrebné nahlásiť poistnú udalosť a rozsah škody a na základe obhliadky Vám vieme stím pomôcť.